KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

Korg Klavyeler içinde KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak.. konusu, Dikkatimi çeken, Çesitli tartısma ortamlarında gözlemlediğim can sıkıcı durumlardan birisi su, TV lerde POP KLAVYECİSİ yada tamamen Türk hafif ve batı müziği yapan sadece yalın olarak piyano çalan piyanistlerde.. RİTM ...

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sayfada toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arası mesajlar gösteriliyor.
Beğeni Listesi5Beğeni
 • 2 Yazan : addo
 • 3 Yazan : admin

Konu: KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..


 1. #1
  addo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  addo isimli Üye şimdilik offline konumundadır Katılımcı Üye

  nota KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

  Sponsorlu Bağlantılar


  Dikkatimi çeken, Çesitli tartısma ortamlarında gözlemlediğim can sıkıcı durumlardan birisi su, TV lerde POP KLAVYECİSİ yada tamamen Türk hafif ve batı müziği yapan sadece yalın olarak piyano çalan piyanistlerde.. RİTM li ORG larla program yapan, ülkedeki binlerce insanı küçümser, alaycı konusmalarla assağılar tarzda ifadeler zaman zaman kullanılıyor.. Yani Tavernacı takımını yok sayıp, sadece kendilerini Müzisyen sanıyorlar.. ve öyle davranıyorlar.. piyanistten saymadıkları gibi, Müzisyen bile demek istemiyorlar.. her muhabbette Oooo AHMET BEY ler HOSGELDİNİZ yada ABİ ADAM ÇALMIYO Kİ, ALET KENDİ ÇALIYO ZATEN geyiği sürüp gidiyor.. yapılan müziğin niteliksizliğinden dem vuruluyor.. vs vs

  Bütün bunlar, kafayı takarsan tabiki olumsuz etkileyebilir kisiyi.. Topluma kimselere de bisi anlatmak kolay değil.. Ama insan düsünürken gerçekten su soruyu soruyor.. içimizden söyle eli ayağı düzgün bir piyanisti seçip sözgelimi bir pop sarkıcısının arkasında orkestrasında klavye çaldırsan yapabilir mi ? orda sadece kendisine ait bölümü çalacak ve hepsinden önemlisi mecbur AKOR lu çalacak.. Sanıyorum ki kursundan hocasından eğitim almadan kimse akorlu çalamaz gibi geliyor. ( bende tam olarak çalıyorum diyemem.. uygun olduğunu düsündüğüm bisiler yapmaya çalısıyorum. Ama bu, ben yaparım yapıyorum dedirtmez bana.) Ve benim gibi çok kisi vardır biliyorum. Tabiki olanlarda var. Ben kendi kendime öğrendim. Nota hakkında bilgim var biraz. Eğitimini alan yapar doğal olarak.. ama 3000 – 4000 liralık alet önünde iken çalmasını bilmediği için MİDİ okuyanlarda varken Tavernacılara bakıs açısı ister istemez haklı gibi geliyor..

  İnsanın öncelikle kendi kendisine inanması gerekir bence.. yapabiliyorum yada hayır hala eksik durumdayım gibi. Klavye ile AKOR BASARAK çalmak.. ve bir slow parçayı org ta piyano sesini açıp akor basarak piyano da çalmak. Bunlarıda yapabilmek gerekir diye düsünüyorum. Yani insanın yüksek sesle
  J PİYANİSTİM veya KLAVYECİYİM diyebilmesi için..

  İste bunun için ne yapılabilir. Hangi yol izlenmeli ustalara bunu sormak istiyorum…

  1-) bir araya toplasan bini aşkın akor vardır. Bunların hepsini akılda tutmak imkansız. Ama bunların en temel olanlarını oturup ezberlesek ( mesela 20-30 tanesini ) ve hep bunları kullansak olur mu ? Oluyorsa bu en temel akorlar hangileridir. Bu isin eğitimi almıs kimseler bu konuda ne derler acaba. Yok efendim illa 4-5 parmak lı akorlardan mı basmak gerekiyor. Bu is oluyorsa sitedeki deneyimli kisiler bu temel ve her zaman yetecek akorları toparlayıp, içeren dökümanı buraya eklerler mi ?

  2-) bir çok slov sarkıyı mesela DİLEK TASI sadece piyano sesi ile RİTİMSİZ, çalabilmek için. Sarkıdaki en temel akorları sol elle basıp bu sekilde çalsak olurmu.. yani Dbm 7M akoru yerine Dm akorunu daha basit olanını çalabilirmiyiz ? Bu durumda piyano çalıyor denilir mi. Bu kadarını yapmak yeterli sayılabilir mi ? elbetteki önümüzde VİVALDİ nin bir eserinin notaları varken, ve orada hayatımızda ilk defa gördüğümüz akorlar duruken, bu islemi bunun için yapamayız. Ama bir çogumuz konçerto senfoni çalmayacağız ki.. bunu zaten sadece o işe bakan kimseler yapıyor. Ve onlarda piyasa tarzı çalmıyor zaten.. Beceremezler
  J herkesin isi ayrı..

  3-) POP KLAVYECİ leri gruplarda çalanlar. Ve de Arabesk orkestralarında tv de gördüğümüz klavyeciler. Bizden farklı ne yapıyorlar. Ne çalıyorlar orada. Yada hangi niteliklere sahipler.. hiçbir fark yokmu .. o isi yapabilmek için mutlaka ve mutlaka piyano eğitimi almak mı gerekli..

  4-) Artık bu tip sitelerde ritm sample mücadele lerinin yanında, birazda müzikal gelisim konusuna önem verilse.. eğitim amaçlı dökümanlar arttırılsa, ve AKOR lu çalabilmek için gerekli ve pratik bilgiler. Akor nasıl basılır ? nasıl yapılır dikkat edilmesi gerekenler ? çalısma usulleri vs.
  LİNK verip kaçmadan, direk dökümanı ekleyerek yapılamazmı ?
  atilgan9999 ve Mertovicki bunu beğendi.

 2. #2
  Mertovicki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mertovicki isimli Üye şimdilik offline konumundadır Yeni Üye

  Standart Cevap: KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

  size nasıl ulaşabilirim ?

 3. #3
  asan01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  asan01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Katılımcı Üye

  Standart Cevap: KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

  aynen güzel bir yazı. bende bu sorunlardan muzdaribim. örnek adam si kararı sevmekten kim usanır istiyor sen çalıyorsun müzik gayet hoş falan taki adam şarkıya girene kadar. adamı çpes okumaya yada dik okumaya sevk ediyorum rast özürlüyüm yani özellikle bu parçada. tam yerinden çalmadığım için bu sorun oluşuyor bunu nasıl gideririm ustalardan bilgi istiyorum

 4. #4
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Her şeyde biraz sen varsın..

  Standart Cevap: KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

  Önemli olan, yapmak istediğiniz müziği ne kadar yapabildiğinizdir

  Piyasada çalan müzisyenlerin tamamı konservatuar mezunu olmalı, nota bilmeli, kesinlikle şu tarzı yapmalı. Bunlar benim bakış açıma göre yanlış kavramlar. Eğitim elbette her zaman kişiye artıdır. Ancak hayat bazen bizlere bu şansı vermeyebilir.

  Bu noktada iş bize düşer, kendi kendimizi yetiştirme ve bilgi edinme sürecine gireriz. Bu süreç yıllarca devam edecek zorlu bir yoldur. Yanınızda size nota öğretecek, akor öğretecek veya takıldığınızda soru soracağınız kimse olmayabilir. Dolayısıyla başarıya giden yol azminizdir.

  Ben şuan ritimli bir klavye ile bir grupla sahne yapıyorum ve bundan gocunmuyorum, aksine gurur duyuyorum. "Alet kendi çalıyor" diyen insanları da kafanıza takmamanız gerektiğini düşünüyorum. Bu işin içinde olupta bu cümleyi kullanan biri varsa, kendine "Ben müzisyenim" demesin.

  Klavyeci sahnede tek bir konuyla ilgilenmez. Şarkının girişi, çıkışı, karşılamaları, tempo, akor ve daha bir çok konuyla ilgilenir. Dolayısıyla normal bir enstrüman çalan kişiye göre kat kat fazla efor sarfeder.

  İçimizden bir piyanisti seçsek, bir pop grubuna yerleştirsek çalabilir mi?

  Elbette çalabilir. Ancak o tarza ne kadar hakim? Kendini THM veya TSM veya farklı bir müzik türünde yetiştirmiş birisi için neden bir pop grubu seçimi yapılsın ki? Bunun yerine kendi alanı olan bir grupta daha iyi performans sergilemesini beklemek daha doğru olmaz mı?

  Bu sorunuza 2. maddedeki "herkesin işi ayrı" diyerek cevabını zaten vermişsiniz.

  Akor ile parça çalmak temel taşlardan birisidir

  Bu konuda eğitim şansınız yoksa, iş yine size düşer. Başlangıç için temel kullanacağınız akorları öğrenmek yeterlidir. Bir süre sonra daha fazlasını öğrenme isteği kendiliğinden gelecektir.

  Televizyonda çalanların hepsinin nota bildiğini ya da konservatuar mezunu olduğunu düşünmüyorum. Ancak nota bilmeyenler kendini aşırı derecede yetiştiren insanlar. Belkide günlük 6-8 saat cihazının üzerinde vakit harcıyorlar ve kendi alanında tarzını yaratmış kişiler. Her müzisyenin canlı müzik yaparken bir çalma stili vardır. İşte bu kişiler, yapacağı o müzik tarzında başarıya ulaşmışlardır.

  Benzer bir Vocale göre akor basmak konusunda, akorlar için nasıl pratik bir yol izleyebileceğinizi anlattım. Bu kendi çalışma stilimdir. Herkesin kolayına gelen bir çalışma şekli var, inceleyebilirsiniz.

  Ayrıca akor kurma mantığını anlatan Akor Ezberlemeyin!! konusunu da incelemenizi tavsiye ederim.

  3-4 bin liralık cihaz alıp sadece midi okutan varsa biran önce bu alışkanlığından vazgeçsin. Sahnede olabildiğince canlı performans sergileyin. Bu size hem tecrübe, hem de zamanla geniş bir Repertuar arşivi olarak dönecektir.

  Çalışma ortamlarında yaşadığınız sıkıntılar sadece Müzisyenler için değil, genel bir durumdur. Her iş ortamında farklı da olsa benzer sorunları zaten yaşayacak, saygısız insanlarla muhattap olacaksınız.

  Saygı göstermeyen kişilere en güzel cevabı, sanatınıza olan hakimiyetinizle verebileceğinizden kuşkunuz olmasın.

  İyi çalışmalar dilerim.
  beis, ZuCChiNi ve MtDmrts bunu beğendi.

 5. #5
  joobell1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  joobell1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Keyfi Gold Üye

  Standart Cevap: KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

  mükammel sorular sormuşsun. Aynen bende akorlu çalmak istiyorum ne ler yapabiliriz? Düşmüşüz sample seslerin peşine kendimizi geliştirmiyoruz. Mesela piano ile hiç yabancı şarkı çalamıyorum. tv de çalanlar çokmu iyi çalıyor bilmiyorum ama dikkat ettiğim çift el doğru akor basıyorlar. Mesela ben klavyede si bastığım zaman hangi akoru basmam gerekli bilmiyorum açıkçası bu konuda geri kaldık biraz. 3 tane batı müziğini andıracak akor basamam yani düğünlerden fırsat kalmadı o ayrı. =) Bu konuda yardımlaşalım diyorum bende, neler yapabiliriz? çünkü yıllarımızı veridk bu işe sadece bir sefer duysak görsek kesinlikle hepimiz on numara çift el çalarız buna eminim. herkese bol kazançlar hayırlı işler saygılar hürmetler

 6. #6
  Art Craft - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Art Craft isimli Üye şimdilik offline konumundadır Yeni Üye

  Standart Cevap: KLAVYE ile AKOR BASARAK çalmak..

  Piyanoda akor basarak çalmadan önce armoni kuralları hakkında az da olsa genel bir bilgiye ihtiyaç vardır. İzmir piyano kursu yazısını okuyarak gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca piyanoda akor tablosu için piyano kursu İzmir yazısını da okuyabilirsiniz.

Kullanıcılar bu sayfayı şu kelimelerle buldu:

orgda akor nasıl basılır, org akor basma, piyanoda akor nasıl basılır, piyano akor basma, org akorları, piyanoda akor basma, org çalmak için notalar, klavye akorları, piyanoda akorlar, orgda akor basma, klavye çal, klavyede akor nasıl basılır, orgda akorlar, orgta akor basma, klavye ile org çalma
Müzisyen ilanları

Benzer Konular

 1. fl studio 10 ıle org çalmak ıstıyorum mıdı klavye olmadan nasıl çalarım?fl studio 10 ıle org çalmak ıstıyorum mıdı klavye olmadan nasıl çalarım?

  Arkadaşlar ben fl studio 10 ıle org çalmak ıstıyorum mıdı klavye olmadan nasıl çalarım org seslerı falan tuşlar yeterlı bılgım yok. yardım edermsnz.
 2. Klavye çalmak istiyorum fakat yardıma ihtiyacım var piyanistler bi bakabilirmisinizKlavye çalmak istiyorum fakat yardıma ihtiyacım var piyanistler bi bakabilirmisiniz

  Merhaba abilerim kardeşlerim. ben öğrenciyim yıllardır hep klavye çalmayı istemişimdir. ve suan elime 600-700 tl civarı nakit geçti. fakat ben nereden başlayacagımı bilemiyorum bu işe. sizce bu işe başlarken hangi model orgla başlanır? bana lütfen yardımcı olun. Bu arada ben çoğu müzik mağazalarında araştırdım 300 400 tl ye klavyeler var fakat bunlar benim istedigim gibi degiller bilgisayarla bağlantı sağlayabileceğim bir alet istiyorum. yani...
 3. Org çalmak istiyorum. Hangi klavye ile başlamalıyım?Org çalmak istiyorum. Hangi klavye ile başlamalıyım?

  Arkadaslar org calmak istiyorum daha hiç bir blgim yok org konusunda düşüncemde korg is40 vara sizce hangisinden baslamalıyım acil cevap yazarsanız iyi olur
 4. Standart klavye ile ezdrummer çalmakStandart klavye ile ezdrummer çalmak

  Selamlar, ben bu işlerde çok yeniyim. bugün sonar x1'i indirdim ve ezdrummerı kurdum.. mouse ile kullanabiliyorum fakat ritim işi çok zor oluyor... Maple Virtual Midi Cable ve bome's mouse keyboard diye 2 program indirdim, sanırım bunlarla klavyeyi farklı bir şekilde tanıtabiliyormuşuz.. herneyse ben 2 programıda kurdum Preferences>MIDI>Devices yolunu izledim, Bome's mouse keyboard dan Midi IN-Midi Out kısmında oynadım oyalandım ama yapamadım.....
 5. Klavye ÇalmakKlavye Çalmak

  Merhaba Arkadaslar Bende Roland exr-7 var onla bazı sarkıları çalabiliyorum ama biraz dandik gibi geldi istedigim çalamıyorum .. Ritimler Dandik Sample lerde aynı nota bilmiyorum egitimede gerek duymadım müzik kulagım var biraz o yüzden yeni klavye mi almam lazım yada nasıl çalısmam lazım ustadlarım ..
Konu Puanlaması 5 üzerinden | Toplam : 0 kişi