Ezgi (Melodi) Nedir?

Müzik Makaleleri içinde Ezgi (Melodi) Nedir? konusu, Türkçe'de ezgi sözcüğü yabancı dillerden gelen melodi sözcüğüne karşılık olarak önerilmiş bir sözcüktür. Anlam Belli bir duyguyu yansıtması için yan yana getirilen notalar dizisine işaret etmektedir. Açıklama Müzikal yapıtlarda bu ...

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sayfada toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası mesajlar gösteriliyor.

Konu: Ezgi (Melodi) Nedir?


 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Her şeyde biraz sen varsın..

  Standart Ezgi (Melodi) Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar


  Türkçe'de ezgi sözcüğü yabancı dillerden gelen melodi sözcüğüne karşılık olarak önerilmiş bir sözcüktür.

  Anlam

  Belli bir duyguyu yansıtması için yan yana getirilen notalar dizisine işaret etmektedir.

  Açıklama

  Müzikal yapıtlarda bu notalar dizisine bir sözler dizisi de eşlik ettirilebilir; nitekim türküler bu yolla ortaya konmuş sanat yapıtlarıdır. Ancak ezgi bu sözler dizisinden bağımsızdır. Aynı ezgiyi kullanan başka başka türkülerin varlığı da bu durumu kanıtlamaktadır.

  Duyguların Anlatımı

  Duygular sanatın her türü ile yansıtılabilir. Şiir, öykü, roman, destan, resim, mimari yapıt ile... Elbette müzik ile de. Dahası müziğin başta geldiği bile söylenebilir. Bunun nedeni müziğin en eski sanat türü oluşudur. İnsanların yaşadıkları en eski mağaralarda resimlere raslanmış olması resmin en eski sanat türü olduğunu göstermez; müziğin böyle bir iz bırakabilme özelliğinden yoksun oluşu, onun en eski sanat türü oluşunun farkedilmesini engelleyen başlıca etkendir.Yine de farklı dilleri konuşan insanlar açısında müziğin ortak bir dil oluşturması değinilen konuda güçlü bir kanıt olarak değerlendirilebilir.

  Nitekim kendi diline benzemeyen dillerde söylenen müzikal yapıtlardan insanların hüzünlenebilmesi, bu sanat türünün bir ortak dil oluşu ve eskiliği konusunda su götürmez bir kanıt sunmaktadır.
  Burada müzikal yapıtın hüzün yaratabilme özelliği, onun içerdiği ezgiden kaynaklanmaktadır; çünkü ezgi müziğin somutlaşmış ortak dilidir; o, sanat yapıtı olarak kendisini ortaya koyan müzikten başka bir varlık değildir.

 2. #2
  piyanistkemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  piyanistkemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır Premium Üye

  Standart Cevap: Ezgi (Melodi) Nedir?

  güzel bilgiler. teşekkürler.

Kullanıcılar bu sayfayı şu kelimelerle buldu:

ezgi nedir, melodi nedir, müzikte ezgi nedir, melodi ne demek, ezgi ne demek, ezgi oluşturma, müzikte ezgi örnekleri, müzikte melodi nedir, ezgi nedir müzik, müzikte ezgi oluşturma, ezgi ne demektir, müzikte ezgi, müzikte ezgi ne demek, kendi ezgimizi oluşturalım, ezgi melodi
Müzisyen ilanları

Benzer Konular

 1. ezgi (çime hep hüzün doluyor)ezgi (çime hep hüzün doluyor)

  http://www.youtube.com/watch?v=LIJ2s7xwrNg EZGİ (İÇİME HEP HÜZÜN DOLUYOR)
 2. Ezgi Aksami (Bağlama) enstru..Ezgi Aksami (Bağlama) enstru..

  Ezgi Aksami alıntı Ezgi aksami - Listen and download mp3 - Kiwi6 Mp3 Upload
 3. UMUDUM SENSİN (ezgi)UMUDUM SENSİN (ezgi)

  zSHARE - umudum sensin.mp3 arkadaşlar hoş bir ezgi kendim seslendirdim,iyi dinlemeler.
 4. Ufak bir ezgi kaydı yapabilecek var mı arkadaşlar?Ufak bir ezgi kaydı yapabilecek var mı arkadaşlar?

  merhaba arkadaşlar bir şarkı hazırlıyorum herşeyi tamam ama sadece ufak bir kısmında grup kemanlar olacak ancak midi klavyem olmadığı için ve hızlı bir ezgi olduğundna çalamıyorum acaba yardımcı olabilecek kimse varmıdır?
 5. Ezgi'nin Günlüğü'nden unutulmaz konserEzgi'nin Günlüğü'nden unutulmaz konser

  Bodrum'daki Myndos Antik Kenti'ne sahip çıkmak ve antik kentin SİT alanı olarak korunması konusunda duyarlılık oluşturmayı hedefleyen sanatçılar sahnede... Gümüşlük Akademisi'nin Myndos Umut Konserleri projesi kapsamında Ezgi'nin Günlüğü konser verdi... Devamı...
Konu Puanlaması 5 üzerinden 5,00 | Toplam : 1 kişi